Unima Türkiye

Tuncay TANBOĞA

1937’de İstanbul’da doğan Tuncay Tanboğa, Hayalî Küçük Ali’nin torunudur. 8 yaşında dedesinin oyunlarında yardım ederek Karagöz’le tanışan Tanboğa, 14 yaşında dedesinden Hayalî Torun Çelebi adını alarak Karagöz oynatmaya başlamıştır. Daha sonra ailesinin Ankara’ya taşınması ile buraya yerleşen sanatçının repertuarında ustasının tüm oyunları bulunmaktaydı. Değişik zamanlarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Belçika, Yunanistan, Japonya, Hindistan, Finlandiya, Hollanda ve Özbekistan’da uluslararası kukla ve gölge oyunu festivallerine katılıp, ülkemizi başarı ile temsil etti. Bu gösterilerde çeşitli ödüller ve madalyalar kazandı. Yaptığı Karagöz tasvirleri ile 1976 Münih El Sanatları Fuarı’nda da Altın Madalya almıştır.

Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği (UNIMA) milli merkezinin kurulması yönünde büyük çaba harcamış, merkezin kurucu üyesi olmuştur. UNIMA Milli Merkezi’nde iki dönem genel sekreterlik yapan Tanboğa, ölümüne kadar merkez yönetim kurulu üyesi idi.

24 – 30 Haziran 1996 tarihlerinde Macaristan’da yapılan UNIMA Kongresi’nde, başarılarından dolayı UNIMA şeref üyesi seçilmiştir.

Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında Karagöz sanatının yaşatılması ve tanıtılmasındaki gayretlerinden dolayı 1996 yılında UNIMA Türkiye Milli Merkezi tarafından ödüllendirilmiştir.

Sanatçı 6 Ocak 1997 yılında Ankara’da vefat etmiştir.